Skip to main content
Nyheder om ny medicin, behandlinger og beslutninger i sundhedsvæsenet

Ny chefsygeplejerske brænder for den medicinske patient

Dorrit Thorsen starter som chefsygeplejerske på Endokrinologisk Afdeling på Bispebjerg Hospital.

​Dorrit Thorsen startede i sygeplejerskefaget i 1984, og siden er det blevet til 35 år på Hvidovre Hospital, hvor omdrejningspunktet for Dorrits ledelsesmæssige funktioner har været i de medicinske specialer. I Dorrits arbejde med at skabe ordentlige forhold for de medicinske patienter har hun trukket på sin erfaring med patientsikkerhed og kvalitetsarbejde.

De seneste fire år har hun været chefsygeplejerske på Steno Diabetescenter, og i den periode var hun blandt andet ansvarlig for at flytte klinikken i Steno til nye rammer.

"Det har været spændende, at være med til at planlægge indflytningen i et helt nyt hus og inddrage brugerne i processen med åbningstider og wayfinding. Jeg glæder mig til igen at komme helt tæt på opgaverne og sammenholdet på et akuthospital, hvor man er fælles om at skabe de bedste forløb på patienterne, siger Dorrit.

​Dorrit Thorsen bor på Amager Strand med sin mand Per. Til sammen har de fem voksne børn og otte børnebørn. Fritid bruges på familie, afslapning i sommerhuset og vandreture.

​Dorrit Thorsen har i mange år været aktiv i fritiden med bestyrelsesarbejde og som formand for Fagligt Selskab for Ledende Sygeplejersker.  Ferier bruges gerne på aktiviteter som ski og cykel og afslapning med en god bog.

 

  • Oprettet den .
  • Sidst opdateret den .