Ny cheflæge for Nuklearmedicinsk Afdeling på OUH
Søren Hess kommer fra en stilling som cheflæge for Røntgen, Skanning og Nuklearmedicin på Esbjerg og Grindsted Sygehus og tiltræder sin nye stilling som cheflæge for Nuklearmedicinsk Afdeling på OUH fra starten af august 2023.
Efter otte år på Sydvestjysk Sygehus i Esbjerg - først som specialeansvarlig for nuklearmedicinen og siden cheflæge for Røntgen, Skanning og Nuklearmedicin - er det ifølge Søren Hess som at vende hjem til OUH, når han til august tiltræder som cheflæge for Nuklearmedicinsk Afdeling på OUH.
"Jeg trådte mine lægefaglige barnesko i Nuklearmedicinsk Afdeling på OUH som studentervikar, uddannelseslæge, afdelingslæge og siden overlæge, og afdelingen har altid haft en særlig plads hos mig," siger Søren Hess og fortsætter:
"Nu ser jeg frem til sammen med chefbioanalytiker Marianne Pedersen og resten af afdelingens ledergruppe at skabe rammerne for den gode afdeling. Vi skal være en central medspiller på OUH med patienten i centrum og et godt arbejdsmiljø for vores dygtige medarbejdere. Jeg brænder for det gode patientforløb, og min ambition er, at afdelingen skal være et fagligt fyrtårn for nuklearmedicinen i regionen og gå forrest i et tæt samarbejde med vores søsterafdelinger, så alle patienter kan tilbydes den rette undersøgelse eller behandling til rette tid. Når afdelingen flytter til det nye OUH, er det også vigtigt for mig, at vi sikrer, at samarbejdspartnere og patienter mærker mindst muligt, og at vi har sikret isotopleverancen bedst muligt."
Søren Hess kommer til OUH med både ledelseserfaring og en solid viden inden for billed- og funktionsdiagnostikken, som han har arbejdet med i over 20 år.
- Oprettet den .