Skip to main content
Nyheder om ny medicin, behandlinger og beslutninger i sundhedsvæsenet

Søren Brostrøms sekundant stopper

Efter kun godt et år som vicedirektør i Sundhedsstyrelsen og stedfortræder for direktør Søren Brostrøm stopper Lars Juhl Petersen.

I en skriftlig kommentar oplyser han til Dagens Medicin, at han selv har sagt op og forlader stillingen ved udgangen af maj.

»Beslutningen har jeg truffet tidligere på året, men først valgt at effektuere nu, fordi jeg forventer, at den mest akutte arbejdsbelastning omkring COVID-19 situationen er overstået med udgangen af maj. Jeg har været glad for min tid i Sundhedsstyrelsen, som både har været spændende, lærerig og med et godt kollegialt samarbejde. På en del områder svarede de forestillinger jeg havde til opgaverne i Sundhedsstyrelsen dog ikke til stillingens indhold, og det er baggrunden for min opsigelse. Det er der ingen dramatik i, men blot en logisk konklusion på den erkendelse,« oplyser han i en skriftlig kommentar til Dagens Medicin.

Lars Juhl Petersen er uddannet læge fra Københavns Universitet i 1989, har en ph.d.-grad fra Københavns Universitet i 1996 og blev speciallæge i nyresygdomme (nefrologi) i 2002. Før han tiltrådte i Sundhedsstyrelsen 2. januar 2019, var han centerdirektør på Rigshospitalet.

"Jeg ser jobbet som vicedirektør i Sundhedsstyrelsen som et af de mest spændende aktuelt i det danske sundhedsvæsen. Sundhedsstyrelsen står med en stærk faglig profil og er blevet en "mærkbar" organisation, som sætter retning. Jeg glæder mig til samarbejdet med Søren og alle de dygtige medarbejdere, som skaber Sundhedsstyrelsens resultater”, sagde Lars Juhl Petersen i forbindelse med ansættelsen sidste år.

Og Søren Brostrøm sagde: "Da jeg tiltådte i 2015, var hovedopgaven at reetablere Sundhedsstyrelsens omdømme og at genopbygge den sociale kapital. Det er lykkedes, og nu hæver vi ambitionsniveauet yderligere. Det kræver mere ledelseskraft på det strategiske niveau. Med Lars Juhl får jeg en vicedirektør med en stærk faglig profil. Han kender sundhedsvæsenet indgående og har lang ledererfaring.”

Søren Brostrøm understregede, at det også havde været meget vigtigt for ham at finde et værdimæssigt match på den vigtige post som vicedirektør. "Lars lægger vægt på retfærdighed og ordentlighed, og så brænder han for patienterne. Også selvom det er 10 år siden, han forlod klinikken. Det er vigtigt for mig", sagde Søren Brostrøm, der samtidig understregede, at Lars Juhl Petersen som vicedirektør ville få et betydeligt ledelsesrum.

  • Oprettet den .
  • Sidst opdateret den .